ecz
12 آذر 1401 - 13:00

فرانسه برای خاموشی‌ها در زمستان آماده می‌شود

دولت فرانسه با توجه به کمبودهای انرژی و برای مقابله با قطعی‌های گسترده برق، یک طرح اضطراری برای خاموشی های کنترل شده و موقتی در مناطق مختلف را برای زمستان مد نظر قرار داده است.

به گزارش گروه بین االملل خبرگزاری تسنیم، نشریه "فوکوس" آلمان در گزارشی نوشت: در فرانسه، در صورت وجود تنگناهای تامین برق در فصل زمستان، آمادگی‌های مشخصی برای اختلال احتمالی منطقه‌ای در تامین برق انجام شده است. به این ترتیب این کشور خود را برای خاموشی آماده می‌کند.

دولت پاریس اعلام کرد، "الیزابت بورن"، نخست وزیر فرانسه، می خواهد روز چهارشنبه به ادارات دستور دهد تا اقدامات و تدابیر احتیاطی را برای سناریوی وقفه کنترل شده در عرضه حداکثر به مدت دو ساعت انجام دهند.

در این صورت، محدودیت‌های محلی قابل توجهی در زندگی عمومی شهروندان وجود خواهد داشت. با زمستان سخت در ژانویه، بیم آن می رود که تولید برق در فرانسه نتواند در لحظات خاصی پاسخگوی تقاضا باشد.

دلیل به وجود آمدن خطر تنگناهای تامین، تاخیر در تعمیر و نگهداری تعدادی از نیروگاه‌های هسته‌ای در فرانسه است. تعداد زیادی از 56 نیروگاه فرانسوی هنوز از شبکه خارج هستند. در این شرایط دولت توافقنامه همبستگی با آلمان را مورد توجه قرار داده که بر اساس آن فرانسه در حال حاضر گاز طبیعی به آلمان می‌دهد و در مقابل، در صورت لزوم برق دریافت می‌کند.

دولت فرانسه تاکید کرد که در صورت قطع برق، روز قبل به طور کامل به مردم اطلاع رسانی خواهد شد. برنامه هشدار مرکزی به نام "EcoWatt" که قبلا راه اندازی شده است و اطلاعاتی در مورد بار روی شبکه برق ارائه می دهد، برای خدمت به این منظور در نظر گرفته شده است. در بیانیه دولت آمده است که کلینیک‌ها و سایر امکانات مهم تحت تأثیر این خاموشی ها قرار نمی‌گیرند.

اما راه‌آهن، مترو، مدارس، دانشگاه‌ها و روشنایی غیرمرتبط با امنیت ممکن است تحت تاثیر این شرایط قرار گیرند. عملکرد شبکه تلفن، که می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد، هنوز جای نگرانی دارد. در این بیانیه آمده است که نیاز به وقفه ممکن است بین ساعت 8 صبح تا 1 بعد از ظهر و بین 6 بعد از ظهر تا 8 بعد از ظهر ایجاد شود.

به این ترتیب دولت فرانسه در بحران انرژی، یک طرح اضطراری تنظیم کرد. این امر باعث قطع کنترل شده برق در زمستان می شود تا گلوگاهی وجود نداشته باشد. علت این کار تعمیر تقریباً نیمی از نیروگاه های هسته ای فرانسه است.

برنامه ریزی شده است که در روزهای خاصی در ژانویه برق به مدت دو ساعت - صبح یا اوایل عصر - قطع شود. حداکثر چهار میلیون خانوار به طور همزمان تحت تأثیر این خاموشی‌ها قرار می گیرند.

مدارس نیز ممکن است به طور موقت تعطیل شوند. به بخش صنعت هم وعده داده شده که در صورت تعطیلی تولید، غرامت مالی دریافت کنند. تنها بیمارستان‌ها، مراکز مراقبتی، آتش نشانی و پلیس از این برنامه های اضطراری مستثنی هستند.

یک وب سایت برای اطلاع رسانی به افراد آسیب دیده است مبنی بر این که کدام منطقه تحت تأثیر قطعی‌های کنترل شده قرار گرفته است.

این گام برای جلوگیری از خاموشی کامل در فرانسه در نظر گرفته شده است.

کاترین لسکور از تامین‌کننده انرژی Enedis توضیح می‌دهد که تولید و مصرف باید یکسان باشد. به گفته وی اگر اینطور نباشد، شبکه می‌تواند فرو بریزد و به این خاموشی می‌گویند. بدیهی است که باید به هر طریقی از این امر جلوگیری کرد.

کشور سوئیس هم به شدت نگران خاموشی‌ها در فصل زمستان است و در حال تدارک اقدامات سختگیرانه در صورت کمبود است. این موارد شامل ممنوعیت رانندگی برای خودروهای برقی است. همچنین ممکن است محدودیت‌هایی در آلمان وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 894817