ecz
13 آذر 1401 - 09:52

حزب‌الله: رئیس جمهور آینده باید در چارچوب منافع لبنان و مردم کار کند

یک مقام حزب‌الله با اشاره به اینکه مقاومت رئیس جمهور چالشی در لبنان نمی‌خواهد تاکید کرد که رئیس جمهور آینده باید در چارچوب منافع کشور و مردم کار کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شیخ «محمد یزبک» رئیس هیئت شرعی حزب‌الله طی سخنانی درباره پرونده ریاست‌جمهوری لبنان تاکید کرد که لبنانی‌ها باید با گفتگو و توافق و به دور از دیکته‌های خارجی برای انتخاب رئیس جمهور به اجماع برسند.

وی افزود، حزب‌الله یک رئیس جمهور چالشی در کشور نمی‌خواهد بلکه رئیس جمهوری ملی می‌خواهد که به نفع لبنان و مردم کار کند.

«حسن عزالدین» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز در این زمینه اعلام کرد، در سایه فشارهای وارده به لبنان و مداخلات دولت آمریکا در امور داخلی کشور ما در زمینه‌های مختلف به ویژه عرصه سیاسی و اقتصادی و همچنین با توجه به چالش‌های روزانه‌ای که زندگی شهروندان را در زمینه برخورداری از ابتدایی‌ترین حقوق آنها تهدید می‌کند و نیز در سایه سیاست‌های غلط مالی  و اقتصادی و هدررفت اموال عمومی که منجر به بن‌بست سیاسی در کشور نیز شده، ما نیازمند یافتن یک راهکار اساسی برای حلی این بحران‌ها هستیم. 

وی در ادامه اظهار داشت، تنها راه برای پایان دادن به این شرایط، اجرای قانون اساسی در انتخاب رئیس جمهور است اما می‌بینیم که برخی مولفه‌های پارلمانی همچنان اصرار دارند روی خارجی‌ها حساب باز کرده و به دسیسه‌های سیاسی و تحریک دیگران ادامه می‌دهند.

این نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان افزود، ما با متحدان خود بر لزوم انجام گفتگوهای جدی و مسئولانه که منجر به انتخاب رئیس جمهور توافقی می‌شود و می‌تواند لبنان را از بحران خارج و همه را باهم متحد کند، تاکید داریم. رئیس جمهور آینده لبنان باید بداند که چگونه از قدرت و توانمندی‌های مقاومت برای حفاظت از حاکمیت و استقلال و احیای حقوق دریایی لبنان که سرآغاز خروج کشور از بحران‌هاست استفاده کند.

حسن عزالدین ادامه داد، در برابر واقعیت‌های دشواری که لبنان از سر می‌گذراند ما به مردم شریف خود که در همه جا ایستادگی و فداکاری کردند اطمینان می‌دهیم که در حال تلاش و عمل به تعهدات خود برای توسعه و بهبود اوضاع هستیم. ما طبق شعار انتخاباتی خود به محافظت از کشور و ساختن آن ادامه می‌دهیم. البته اقدامات ما نمی‌تواند جایگزین فعالیت‌هایی که نهادهای دولتی باید انجام دهند شود اما این اقدامات عاملی برای تسکین دردهای مردم در سطوح بهداشت، آموزش، حمایت از مدارس و دانشگاه‌ها، تامین دارو، برق، آب و ... خواهد بود.

وی در ادامه به پروژه‌های توسعه و آبادانی که حزب‌الله در سال 2022 در منطقه جبل عامل اجرا کرده اشاره نمود که بخشی از آنها مربوط به توسعه کار کشاورزی و آب‌رسانی به روستاهای این منطقه و همچنین تعمیر جاده‌ها بود.

به گزارش تسنیم، در حالی که نشست‌های پارلمانی برای انتخاب رئیس جمهور تبدیل به یک سناریو تکراری و شکست‌خورده در لبنان شده، برخی احزاب و فراکسیون‌ها همچون حزب نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع با ابتکار «نبیه بری» رئیس پارلمان برای گفتگوی ملی جهت توافق روی یک گزینه برای تصدی پست ریاست‌جمهوری مخالفت کرده و مانع از اجرای آن شده‌اند.

پنجشنبه گذشته با ناکامی دوباره نمایندگان پارلمان لبنان در انتخاب رئیس جمهور، نهمین جلسه به این منظور پنجشنبه هفته جاری برابر با 8 دسامبر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896221